Gdy rodzice nie docenią dziecka w dzieciństwie to nie ma opcji, żeby w dorosłości miało wysoką samoocenę!

Gdy rodzice  nie docenią dziecka w dzieciństwie to nie ma opcji, żeby w dorosłości miało wysoką samoocenę! Oraz akceptowało siebie i osiągnęło sukces!

Nawet nie zdajecie sobie z sprawy, jakie to bardzo ważne. Każda najdrobniejsza pochwała, że dziecku wyszło daje tym samym skrzydła i lepszy start w dorosłym życiu.

Całe życie nasłuchałam się, że jestem do niczego, że nic nie potrafię, że nic nie osiągnę. Bardzo mocno wzięłam to do siebie i nawet teraz gdy ktoś mi powie wprost już na początku robienia czegoś nowego, uczenia się, że super robota- to po prostu nie wierzę. Dopiero musi minąć sporo czasu, aż do tego dojdę i sama zobaczę na własne oczy.

Możecie nie wierzyć, ale ja miałam nawet problem pójść do lekarza i się zarejestrować. Miałam wrażenie, że wszyscy się na mnie patrzą. I każdy widzi moje najdrobniejsze potknięcie. Ponieważ tak mi wpajano całe życie. Ja nie potrafiłam sama czegoś zacząć, bo bałam się porażki i stwierdzenia, że jestem do niczego, no po przecież niczego nie mam prawa osiągnąć!

Najbardziej bolało, gdy ojciec powiedział, że wstydzi się mnie, bo rówieśnicy poszli do techników, liceów, a ja do zawodówki. Nawet fakt, że siedziałam na praktykach po 12 godzin nic nie dało. Żeby, choć trochę poczuł się dumny, że pracowita jestem. Owszem znajomym mówił, jaką to ma dobrą córkę, ale w domu było piekło.

Na szczęście dorosłam i otwarłam oczy. Ale wciąż czuję ten oddech za plecami, że być może nie jest prawdą, że potrafię!

Tak więc zapamiętajcie tą zasadę

Daj dziecku jak najwięcej, a zobaczysz tylko jak pnie się do góry, bo wie, że ma wsparcie i ktoś za niego trzyma kciuki.

 

 

Zobacz również